Můj příběh aneb jak se ze mne stal nezávislý
převodce nemovitostí


Jsem expertka na převody nemovitostí. Pomáhám lidem a učím je,

jak postupovat krok za krokem při prodeji a koupi bytu.


První úvahy o realitním trhu


První myšlenka na vlastní nemovitost a úvahy o realitním trhu začaly potom, co jsem se za dalším studiem odstěhovala od rodičů z Rakovníka do Prahy. Pronajala jsem si pokoj ve studentském bytě a záhy mě napadlo, jaké by to bylo, kdybych vlastnila takový byt a mohla pokoje pronajímat studentům. V té době to však byl nedosažitelný sen, nicméně ve mně vzbudil zájem o realitní trh, který jsem začala zkoumat. Lákala mě práce realitní makléřky, ale v tu chvíli jsem ještě neměla odvahu vrhnout se mezi dravé pražské realitní makléře.


Zkušenosti s realitními kancelářemi


Odvahu k práci realitní makléřky jsem získala až po studiu na vysoké škole. Nejprve jsem začala pracovat jako realitní makléřka pro jednu menší pražskou realitní kancelář, ale nebyl to šťastný výběr. Jsem perfekcionista a těší mě, když převod nemovitosti klape, tak jak má, když jsou smlouvy vyvážené jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Uspokojuje mě, když mezi všemi zúčastněnými (kupujícím, prodávajícím, zprostředkovatelem, hypotečními makléři, bankami a právníky) vládne harmonie a všichni spolupracují ke spokojenosti všech s přístupem výhra – výhra. Zavedené postupy v této realitce to však neumožňovaly, nemohla jsem je nijak ovlivnit, ani změnit, a proto jsem se rozhodla odejít.

Nenechala jsem se však odradit a nastoupila jsem do jiné velké renomované pražské realitní kanceláře. Práce zde byla příjemná, přístup k zákazníkům skvělý. Všichni makléři po zaškolení museli složit zkoušku z odborné způsobilosti. Ovšem po čase jsem začala přemýšlet, kam vlastně ty enormně velké zisky RK putují. Pronájem luxusních kanceláří, PR, reklama, zaměstnanci, … vše je finančně velmi náročné, přičemž většina není nutností.

V hloubi duše jsem věděla, že práce pro realitní kancelář není pro mě. Vadil mi diktát určitých praktik, se kterými jsem se nedokázala ztotožnit. Byla jsem si však jistá, že u realit chci zůstat, že mě naplňuje práce s lidmi a že mně samotné přináší radost, když je zákazník s mými službami spokojen. Bylo na čase posunout se dál. Přesto za všechny získané zkušenosti z realitek, pozitivní i negativní, jsem velmi vděčná a považuji toto období za důležitou součást mého vývoje k tomu, co dělám dnes.


Cesta k nezávislosti


Rozhodla jsem se, že dobu trvání platnosti konkurenční doložky, kterou jsem měla sjednanou v mandátní smlouvě, překlenu na Novém Zélandu. Měla jsem tak dostatek času srovnat si myšlenky a získat odstup. Znáte to, když moc tlačíte na pilu, žádný nápad nepřichází. A ten nápad přišel :-). Vzešel ze zkušenosti s nákupem zahrady. Moji rodiče našli zahradu, kterou za každou cenu chtěli koupit, zrovna když jsem byla na druhém konci světa. A tak jsem celý převod nemovitosti řídila na dálku.

Nechtěla jsem spolupracovat s realitní kanceláří. Mrzelo mě, kolik peněz rodiče zaplatili za provizi neschopné makléřce. Vzpomněla jsem si na častou větu z inzerátů „RK nevolat“. Uvědomila jsem si, že většina lidí si inzeruje nabídku na prodej bytu sama, je schopna si zorganizovat prohlídky a najít kupce. To, co lidé hledají, je právní servis a pomoc s administrativní částí převodu nemovitosti. Službu jsem začala nabízet ihned po návratu do Čech. Už jsem nezkoušela znovu hledat vhodnou realitní kancelář, dodržela jsem to, co jsem si předsevzala, tj. že už nebudu pracovat podle pravidel někoho jiného, dávat lidem podepisovat smlouvy, se kterými nesouhlasím a chovat se tak, jak nepovažuji za správné.


Převody nemovitostí


Služba funguje od roku 2013. Za tu dobu jsem se setkala s nejrůznějšími dotazy jak ze strany prodávajících, tak ze strany kupujících. Nasbírala jsem mnoho zkušeností, podle kterých se služba postupně vyvíjela. Nejprve jsem nabízela převod nemovitosti pouze lokálně s mojí osobní asistencí. Koncem roku 2014 se na mě obrátil na doporučení zákazník z Brna, kterého jsem pak na dálku navigovala a radila mu, co, jak a kdy má udělat. Poté mě napadlo nabídnout převod nemovitosti online, aby tak služba byla přístupná i lidem mimo Prahu.

K napsání Průvodce prodejem bytu a Průvodce nákupem bytu mě přivedla až následující osobní zkušenost: splnila jsem si svůj dávný sen a koupila jsem byt na pronájem pokojů. Jak najít vhodný byt? Jak vyjednávat s majiteli a realitními makléři? Nepřekvapilo mě, že někteří majitelé bytů neví, jak postupovat, že mají minimální nebo zastaralé informace, co mě však šokovalo, byl fakt, že to mnohdy nevěděli ani ti makléři. Jaké taktiky a fígle na mě zkoušeli…

Myšlenku o napsání eBooku a obou průvodců jsem nějakou dobu nosila v hlavě, než jsem se odhodlala k akci a začala s Vámi svoje znalosti sdílet: co vše je nutné vyřídit, na co si dát pozor, abyste nenaletěli, co si ověřit, co má být ve smlouvách a kdo je s Vámi sepíše, co si pohlídat, co má zařizovat majitel a co kupující.

Mojí vizí je ukázat Vám krok za krokem, jak postupovat, abyste byli na převod bytu dobře připraveni. Ráda bych Vám předala svoje know-how a inspirovala Vás, abyste si byt prodali nebo koupili bez realitní kanceláře a nechali si provizi pro sebe. 🙂


S úctou k Vám,

Mgr. Zuzana Kleknerová
expertka na převody nemovitostí